Běžecký pás je jedním z nejoblíbenějších fitness nástrojů do domácnosti. Běhání je pro člověka přirozený pohyb, ke kterému potřebujete v podstatě jen tenisky. A doma na páse ho lze provozovat naprosto kdykoliv bez ohledu na počasí a denní dobu. Nuda to určitě není, na pásu se dá odtrénovat řada věcí od intervalů až po kopce. Navíc si u toho můžete pustit třeba oblíbený seriál.
Běžecký pás se hodí pro všechny běžecké úrovně od začátečníků až po zkušené běžce. Otázkou ale zůstává, podle čeho si ho vybrat.
Typy běžeckých pásů
Běžecké pásy se obyčejně dělí na domácí a komerční modely. Ty domácí jsou kompaktní a levnější. Hodí se pro lehčí a středně náročné tréninky. Komerční pásy jsou určeny spíše do fitness center, jsou robustnější, odolnější a vhodné pro intenzivní trénink v delším časovém horizontu. Jsou dražší, ale mají větší výdrž, výkon a lepší funkce. Běžec, který ví, že běhací pás chce a určitě ho bude hodně využívat, samozřejmě může sáhnout i po těch profesionálních.
Další dělení je na pásy manuální a elektrické. Manuální nemají motor, rozpohybuje je vaše chůze či běh. Ty se vyplatí kupovat na chůzi, pokud chcete doma běhat, pořiďte si elektrický pás s motorem.
Jaké parametry si pohlídat?
Chcete-li univerzální běžecký pás, na kterém odtrénujete různé typy tréninků, sledujte především:
- Výkon motoru: Pro chůzi a lehký běh stačí výkon kolem 1,5 až 2 HP. Pro běh a intenzivní běh je vhodný motor o síle aspoň 2,5 HP. Profesionální sportovci by měli sáhnout po 3 HP a více.
- Velikost běžecké plochy: Pro chůzi stačí délka 120 cm a šířka 40 cm, na běhání ale potřebujete délku aspoň 140 cm a šířku minimálně 50 cm. Záleží také na vaší výšce. Máte-li dlouhé nohy, je lepší delší plocha.
- Maximální rychlost a sklon: Pro běhání potřebujete pásy s rychlostí 12 km/h a nejlépe ještě více. Funkce nastavení sklonu zvyšuje intenzitu tréninku, simuluje běh do kopce. Věřte, že s možností měnit sklon bude běhání zábavnější.
- Tlumení nárazů: Odpružení plochy, po které běháte, je zásadní pro ochranu kloubů. Dobrý systém tlumení minimalizuje riziko zranění a snižuje negativní dopady na vaše klouby.
Jaké další funkce hledat?
Nemáte-li tréninkový plán už sestavený, hodí se zabudované tréninkové programy, které vám dokonce automaticky mění rychlost a sklon. Praktické je měření srdečního tepu, nemusíte pak nosit hrudní pás, či připojení na aplikace, pomocí kterých sledujete pokrok. Hodí se i skládací mechanismus, abyste běhací pás mohli lépe skladovat. V neposlední řadě může být zajímavé propojení pásu s aplikacemi, které umí zobrazovat na displeji trasu virtuálního běhu. Virtuálně si můžete proběhnout třeba Londýn či Paříž.