V polském Sejmu to kvůli imigrantům vřelo. Na premiérku volali záchytku, jestli není ožralá jako to prase

VARŠAVA| Na téma přijímání imigrantů proběhla ve středu na mimořádném zasedání polského Sejmu ostrá diskuze. Předseda opoziční strany, která ovšem má v průzkumech navrch, Právo a spravedlnost (PiS) Jarosław Kaczyński varoval, že existuje reálné nebezpečí, že imigranti nebudou dodržovat zákony a respektovat polské obyčeje. Informuje server euRABIA.cz.

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński


Kaczyńsky to ilustroval na příkladu Švédska, kde je již 54 šariíánských zón, občané se bojí vyvěšovat státní vlajku s křížem a dívky tam nemohou chodit v krátkých sukních, protože se to z pohledu šaríi nesluší.

„Chcete to? Chcete, abysme přestali být pány ve své vlastní zemi? Máme právo bránit se akci (čímž myslel kvoty pozn. ed.), která je vedena proti Polsku jeho smrtelnými vrahy a nečinit to by byla obrovská hanba, a nejen politická ostuda, ale obrovská politická chyba!” horoval Kaczyński. „Ekonomičtí migranti – to není náš problém, to je problém Německa”, zopakoval.

Na to premiérka Kopaczová reagovala slovy, že PiS pár týdnů před volbami ukázala svou pravou tvář – „xenofóbní, protievropskou, věčně hledající nepřátele”. Vytýkala Kaczyńskému, že se v EU nemůžeme prezentovat jako lidé, kteří se chtějí ohradit zdí a vystačí si sami, a že PiS takto připravuje cestu pro opuštění EU. S poukazem na umírání dětí imigrantů se dotázala Kaczyńského coby „předního katolíka v zemi, jakou cenu má pro něho lidský život”. V reakci na premiérčina slova na ní z pléna s nadsázkou volali záchytku.
Poslanec Zbigniew Ziobro prohlásil, že by bylo humanitární muslimy ze Sýrie přijmout tam, kde jsou již mešity, čili v západní Evropě, a že nakolik je Polsko křesťanskou zemí, mělo by především pomáhat křesťanům.

Že si Poláci (podobně jako Britové) od EU, nota bene od Němců, nenechají diktovat, osvědčila i strana Kongres Nová pravice, když se v reakci na hrozby silou odpíračům kvót od předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze zeptal, zda by Polsku v případě německé agrese pomohli spojenci a zda je Polsko připraveno na napadení ze západu. Není bez zajímavosti, že německojazyční evropští potentáti vyhrožují východním zemím nejvíce, což již i britský tisk reflektoval bez servítků jako reminiscence neblahé německé minulosti, kterých Evropa nemá za potřebí a nelze strpět jejich legitimizaci na půdě euroinstitucí.

Ostatně i slovenský premiér Fico prohlásil, že Evropa kvůli náporu imigrantů již není bezpečným místem. A pokud nezastavíme imigrantskou vlnu, v níž mohou být i tisíce nebezpečných osob budou pro-evropské strany nahrazeny nacionalistickými, xenofobními a antievropskými.

Autor článku: -bj-