Chystáte se ke kroku pořízení hypotéky, abyste si mohli zajistit vlastní bydlení? Či zvažujete jinou rozsáhlejší investici, kterou budete muset delší dobu splácet? V tom případě se nabízí otázka, jaký typ úvěru zvolit, zda účelový, či neúčelový. Podívejte se s námi podrobněji na tuto problematiku a především na neúčelový hypoteční úvěr zvaný americká hypotéka. Jaké jsou jeho klady a rizika?
Je lepší účelový, či neúčelový úvěr?
Dnešní doba nabízí řadu možností a mezi ně se řadí i účelové a neúčelové úvěry. Mnoho lidí instinktivně volí účelový úvěr, který se specificky váže k zakoupenému zboží, typicky pak k pořízení nemovitého majetku. Jedná se o výhodný krok v případě, že si je kupující naprosto jist svým záměrem, od kterého se neplánuje nijak odchýlit. Jedná-li se však o případ klienta, resp. kupujícího, který ještě v určitých bodech váhá, je pak pro něj ideálnější volbou neúčelový úvěr, který se může vztahovat k mnoha aktivům. Lze jím například hradit pořízení určitého produktu a zbylou část je možné investovat například do koupě ojetého automobilu a podobně. Pozitivní je také skutečnost, že se vyložené náklady nemusí dokladovat platebními doklady, fakturami apod., jedná se totiž o čistě soukromou záležitost klienta.
Tento neúčelový úvěr, zvaný též jako americká hypotéka, může dobře posloužit v případě, že potřebujete uhradit například studium na soukromé střední škole, soukromé vysoké škole, pořídit určitou akreditaci či certifikaci apod., které jsou potřebné ve vašem pracovním oboru, či lze financovat například koupi automobilu veterána, uměleckého díla apod. Výhodou americké hypotéky je tak především její volnost a nesvázanost pravidly, protože je oproti podmínkám typicky platným pro účelový úvěr mnohem flexibilnější a adaptabilnější.
Americká hypotéka v praxi
Neúčelový hypoteční úvěr neboli americká hypotéka pak tedy není explicitně navázaný na pořízení nemovitosti a umožňuje rozvolnění pravidel, kdy lze k nemovitosti pořídit i další zboží a služby. Oproti hypotečnímu úvěru však lze dosáhnout na výhodnější úrokovou sazbu, a to například i 2,89 % ročně, kdy fixace se vztahuje k době jednoho roku. Podmínky pro poskytnutí americké hypotéky, například mHypotéky či obdobného finančního produktu, jsou však přísnější, než je tomu u klasických spotřebitelských úvěrů. Pozitivem však je, že je americká hypotéka poskytována pouze těm žadatelům, kteří mají odpovídající zázemí pro splácení finančních závazků a nepřivodí tak negativní finanční situaci sobě či někomu dalšímu.
Nabízená částka, kterou lze prostřednictvím americké hypotéky získat, se například u mBank pohybuje v rozmezí od 200 000 Kč až do 4 000 000 Kč, resp. 75 % hodnoty nemovitosti, která je následně dána do zástavy. Splácení se pak odehrává po dobu od 12 měsíců až do 20 let v případě neúčelové hypotéky, resp. 25 let, jedná-li se o konsolidaci více úvěrů. Poplatky za vyřízení a poskytnutí úvěru nejsou pak v tomto případě účtovány. Pozitiva, která tento typ úvěru zabezpečuje, spočívají i v bezplatném vedení běžného a úvěrového účtu a současně i v možnosti vyřízení mimořádných splátek, a to až do výše 25 % částky úvěru ročně. Rovněž až do výše poloviny hodnoty nemovitosti není nutné dokládat dosahované finanční příjmy. Jako další výhoda se nabízí i flexibilní on-line ocenění nemovitosti a garance fixace úrokové sazby 30 dní od podpisu žádosti, kterou zprostředkovává mBank.
Nad slunce důležité: použití několika online kalkulátorů
V dnešní době naštěstí není internet již jen zlým pánem, ale i dobrým sluhou, který nabízí mnoho různých užitečných nástrojů. Mezi ně se řadí i online kalkulátory, pomocí nichž lze provádět efektivní a rychlé srovnávání několika možností. Rozhodujete-li se pak mezi účelovým a neúčelovým úvěrem, zadejte si potřebné parametry vždy hned do několika kalkulaček a pozorně si prohlédněte získané výsledky. Ty totiž někdy mohou být až velmi překvapující. Nedívejte se pouze na výši úroku, ale i na výši roční procentní sazby nákladů, a samozřejmě i na celkové penzum poplatků, které budete muset zaplatit.
Z titulu objektivity však používejte pouze kalkulátory, které jsou umístěny na oficiálních stránkách bankovních institucí či na autorizovaných serverech, které se věnují ekonomickým a finančním tématům. Důvěřuj, ale prověřuj je heslo, které se vztahuje i k této situaci.
Finanční poradce se může stát vaším moudrým rádcem
Nejste-li si přece jen ve světě nabídek finančních produktů zcela jisti, není rozhodně na škodu obrátit se pro radu na odborného finančního poradce, který je mnohem více informovaný než průměrný aktivní uživatel internetu a sledovatel finančního zpravodajství. Tento člověk se může stát vaším cenným navigátorem, se kterým můžete probrat veškeré dosud získané informace včetně těch, které vám poskytnou online kalkulátory a srovnávače. Dobré řešení tak pro vás může spočívat na dosah ruky, potřebné je jen jej aktivně hledat!