Umělá inteligence byla ještě donedávna pouze snem fantastů a spisovatelů sci-fi knížek. V současné době se s ní ovšem setkáváme již zcela běžně.
Samozřejmě se nejedná o zcela autonomní náhradu lidské mozku, ale moderní algoritmy už dokáží zvládat mnoho věcí lépe než mnozí lidé. Proto se s umělou inteligencí setkáváme stále častěji, a to v mnoha odvětvích.
Grafické karty
Milovníci počítačových her potřebují velký výkon, zvláště, pokud chtějí hrát v tom nejvyšším rozlišení. Grafické karty dneška ovšem ještě nejsou tak dobré, aby dokázaly poskytnout uživateli krásnou grafiku a zároveň očekávanou plynulost, alespoň ne standardním způsobem. Existují však i určité obezličky, typicky například generování snímků pomocí umělé inteligence.
U nejnovějších karet značky nVidia je možné si zdvojnásobit počet snímků za vteřinu pouhopouhým zapnutím funkce DLSS 3. Jedná se o novinku, která není ještě podporována všemi hrami, nicméně i tak má velký úspěch. Umožňuje totiž hráčům hrát hry ve vysokém rozlišení, aniž by přišli o plynulost.
Automobilový průmysl
V posledních letech se umělá inteligence ve věští míře zkouší i u automobilů. Počítač se učí rozpoznávat překážky, adaptovat rychlost vozidla vzhledem k dění na vozovce a samozřejmě znát i značky. Auta budoucnosti by totiž měla být ve velké míře samostatná, od čehož si konstruktéři slibují snížení nehodovosti.
Dnes jsou samozřejmě výše zmíněné vymoženosti pořád v plenkách, avšak například adaptivní tempomaty již nějaký ten pátek existují. A i ty jsou řízeny umělou inteligencí.
Překladače
Většina webů je z pochopitelných důvodů v angličtině a kdo tento jazyk nezná, má logicky omezenější možnost používat internet. I zde však dokáže pomoci umělá inteligence.
Běžně se už dneska používají rozličné on-line překladače, které dokáží přeložit do libovolného jazyka jak jednotlivé pasáže textu, tak i celé weby. Stačí k tomu jen několik vteřin.